Żywienie i leczenie żywieniowe
w opiece gerontologicznej
Prelegenci
Mgr Marcin Osowski
Dietetyk kliniczny, wykładowca akademicki, szkoleniowiec. Pasjonat EBM, kawy i sportu.
Prof. Stanisław Kłęk
Wybitny specjalista i autorytet w zakresie chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej. Współautor wtycznych ESPEN z zakresu chirurgii, gastroenterologii, definicji niedożywienia i niewydolności przewodu pokarmowego.
dr n. o zdr. Damian Parol
Z wykształcenia dietetyk i psychodietetyk. Studiował w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Pod przewodnictwem prof. Artura Mamcarza obronił z wyróżnieniem pracę doktorską na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.
Jest współautorem rozdziałów w podręcznikach akademickich oraz publikacji naukowych w zakresie stylu życia i dietetyki. Damian jest również autorem bloga damianparol.com oraz platformy ze szkoleniami on-line warsztatnauki.pl, a po godzinach trenuje trójbój siłowy.
dr n. o zdr. Patrycja Kłósek - Bzowska
Doktor nauk o zdrowiu, dietetyk kliniczny i psychodietetyk. Absolwentka ŚUM i SWPS. Autorka publikacji z zakresu psychodietetyki. Kierownik merytoryczny studiów podyplomowych na kierunku psychodietetyka w Akademii Humanitas. Właściciel sieci gabinetów specjalizujących się w psychodietetyce Paleta Diet. Jak mówi: "w Palecie Diet pomagamy naszym pacjentom nie tylko zmieniać ich nawyki żywieniowe, zmieniamy ich życie, podnosimy jego jakość. W leczeniu dietetycznym wykorzystujemy innowacyjne techniki psychodietetyki, które pomagają naszym pacjentom pokonywać wszelkie przeszkody w dążeniu do zdrowia i dobrego samopoczucia. W leczeniu jesteśmy partnerami, wspieramy i otaczamy troską każdego kto obdarzy nas swoim zaufaniem".
dr inż. Anna Kościej
dietetyk, psychodietetyk, wykładowca i Kierownik Zakładu Dietetyki Małopolskiej Uczelni Państwowej im rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu. Pracuje jako dietetyk w 5 Wojskowym Szpital Klinicznym w Krakowie. Największą pasją zawodową jest leczenie żywieniowe i żywienie w chorobach nowotworowych.
mgr Aleksandra Pol
W swojej pracy zawodowej prowadzi dietoterapię osób z chorobami, zaburzeniami oraz z niepełnosprawnościami ruchowymi i/lub intelektualnymi. Współpracuje m. in. ze Śląską Akademią Parkinsona, Polskim Stowarzyszeniem Chorych na Miastenię Gravis "Gioconda", Zespołem Szkolno-Rewalidacyjnym Szkoła Życia w Rybniku.
Doświadczenia i obserwacje wynikające ze współpracy w wielospecjalistycznych zespołach
były inspiracją do stworzenia kierunku studiów podyplomowych "Neurodietetyka" na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Wykładowca akademicki Śląskiej
Wyższej Szkoły Medycznej w Katowicach, szkoleniowiec, autorka i współautorka publikacji naukowych.
mgr fizjoterapii Urszula Brania
Od 28 lat prowadzi gabinet fizjoterapii Studio BIO-REH w Oświęcimiu. Jest terapeutką dzieci i dorosłych. W swojej praktyce podchodzi do problemu pacjenta holistycznie. Kieruje się zasadą, że zdrowie fizyczne, psychiczne i odżywienie z suplementacją zastosowane jednocześnie, dają najlepsze efekty, a działania które podejmuje, mają prowadzić do długotrwałych efektów u pacjentów.
Dr Piotr Kaczmarczyk
twórca autorskiego programu optymalizacji jakości szpitalnej gospodarki i logistyki lekowej oraz leczenia żywieniowego. Autor książki o niedożywieniu szpitalnym pt. BIAŁY GŁÓD, właściciel firmy szkoleniowo-konsultingowej INTERMEN Piotr Kaczmarczyk. Wyższa Szkoła Medyczna w Sosnowcu.
dr n. med. Aneta Kościołek
dietetyk, mgr biotechnologii medycznej, mgr zdrowia publicznego. Pracuje jako wykładowca akademicki oraz dietetyk w Zespole Sanatoryjno-Szpitalnym Rehabilitacji Narządu Ruchu "GWAREK" w Goczałkowicach Zdroju.
Członek Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków
dr hab. Katarzyna Kasperkiewicz
Mikrobiolog, dietetyk. Pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na badaniu zależności pomiędzy drobnoustrojami a elementami układu odpornościowego